Dela sidan på sociala medier

Politiska partier

I kommunfullmäktige är nio partier representerade den här mandatperioden.

Centerpartiet

Centerpartiet har fem mandat i kommunfullmäktige.
Gruppledare är Sören Hellberg, soren.hellberg@borlange.se
Länk till Centerpartiets hemsida

Liberalerna

Liberalerna har två mandat i kommunfullmäktige.
Gruppledare i kommunfullmäktige är Monica Lundin, monica.lundin@borlange.se
Länk till Liberalernas hemsida
 

Kristdemokraterna

Kristdemokraterna har två mandat i kommunfullmäktige. 
Gruppledare i kommunfullmäktige är Jonas Hillerström, jonas.hillerstrom@borlange.se
Länk till Kristdemokraternas hemsida
 

Miljöpartiet de gröna

Miljöpartiet de gröna har tre mandat i kommunfullmäktige.
Gruppledare i kommunfullmäktige är Elina Brodén, elina.broden@borlange.se
Länk till Miljöpartiets hemsida

Moderata samlingspartiet

Moderata samlingspartiet har nio mandat i kommunfullmäktige.
Gruppledare i kommunfullmäktige är Agneta Nyvall, agneta.nyvall@borlange.se
Länk till Moderaternas hemsida

Omsorg för alla

Omsorg för alla har tre mandat i kommunfullmäktige.
Gruppledare i kommunfullmäktige är Lars-Erik Skoglund, lars-erik.skoglund@borlange.se
Länk till OFA:s hemsida

Socialdemokraterna

Socialdemokraterna har 22 mandat i kommunfullmäktige.
Gruppledare i kommunfullmäktige är Mari Jonsson, mari.jonsson@borlange.se
Länk till Socialdemokraternas hemsida

Sverigedemokraterna

Sverigedemokraterna har 10 mandat i kommunfullmäktige.
Gruppledare i kommunfullmäktige är Kjell Mosell, kjell.mosell@borlange.se
Länk till Sverigedemokraternas hemsida
 

Vänsterpartier

Vänsterpartiet har fyra mandat i kommunfullmäktige. 
Gruppledare i kommunfullmäktige är Rikard Rudolfsson, rikard.rudolfsson@borlange.se
Länk till Vänsterpartiets hemsida

Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Omsorg för alla bildar politisk majoritet i Borlänge kommun.


Sidan senast uppdaterad