Servicecenter
Telefon: 0243-740 00 (8-16.30 måndag-fredag)
Besök: Stadshuset, Röda vägen 50 (8-16 måndag-fredag)
Post: Borlänge kommun, 781 81 Borlänge
Rektor
Anna Torssander
0243-665 27
Programrektor för BA
Dela sidan på sociala medier
Smartphone i händer - närbild

Kontakta oss

Telefon expedition: 0243-745 03
Fax: 0243-660 95

Postadress:
Hushagsgymnasiet
781 81 Borlänge

Besöksadress:
Utanforsvägen 3
784 44 Borlänge

Här nedanför hittar du kontaktuppgifter till personal på Hushagsgymnasiet. Inom varje kategori står personalen sorterad i alfabetisk ordning utifrån förnamn.

Personal inom Administration och Elevhälsa

Anna Torssander
Rektor
Tel: 0243-665 27
anna.torssander@borlange.se

Kristina Hagdahl
Bitr. Rektor
Tel: 0243-748 38
kristina.hagdahl@borlange.se

Kristina Österberg
Studie- och yrkesvägledare
Tel: 0243-745 02
kristina.osterberg1@borlange.se

Gabriela Rodriguez Asp
Skolkurator
Tel: 070-511 40 08
gabriela.asp@borlange.se

Lars-Göran Friberg
Vaktmästare
Tel: 0243-748 44
lars-goran.friberg@borlange.se

Mats Hutter
IT-samordnare
Motorsågsinstruktör
Tel: 0243-740 46 
mats.hutter@borlange.se

Martin Olsson
IT-pedagog
Tel: 070-226 84 09
martin.olsson@borlange.se

Patrik Unné
Specialpedagog
Tel: 070-243 64 39
patrik.unne@borlange.se

Sara Johansson (tj.ledig)
Skolkurator
Tel: 070-511 40 08 
sara.johansson1@borlange.se

Siv Nilsson
Skoladministratör
Tel: 0243-745 03
siv.nilsson@borlange.se

Tina Hedin
Skolsköterska
Tel: 0243-744 88 
catrine.hedin@borlange.se

Tobias Persson
Fältassistent
Tel: 070-275 74 06

Torleif "Totto" Jansson
Logistiker
Tel: 0243-665 17
torleif.jansson@borlange.se

Café & Butik

Ola Forsberg
0243 - 748 88

Terese Pettersson
Cafeteriaföreståndare
0243 - 748 88

Lärare inom Bygg- och anläggningsprogrammet

Christer Thoreus
Lärare i husbyggnad
Mentor för BAHUS2
Tel: 070-247 51 81
christer.thoreus@borlange.se

David Sjöblom
Lärare i anläggningsfordon
Mentor för BAANL2
Tel: 070-315 79 54
david.sjoblom@borlange.se

Håkan Sundberg
Lärare i husbyggnad; mureri
hakan.sundberg@borlange.se

Johan Esters
Lärare i måleri
Mentor för BAMAL3
Tel: 070-238 33 00
johan.esters@borlange.se

Johan Lidman
Lärare inom Bygg
johan.lidman@borlange.se

Johan Parten
Lärare i måleri
Mentor för BAMAL2
Tel: 070-370 83 10
johan.parten@borlange.se

Karin Jansson
Lärare i måleri
Tel: 073-071 70 85
karin.jansson1@borlange.se

Leif Karlsson
Lärare i husbyggnad
Mentor för BA1D
Tel: 070-315 64 95
leif.karlsson@borlange.se

Lele Matsson
Lärare i mark och anläggning
Mentor för BAANL3
Tel: 073-087 43 69
lele.matsson@borlange.se

Lennart Simes
Lärare i husbyggnad
Mentor för BAHUS3
Tel: 070-508 53 41
lennart.simes@borlange.se

Mats Bolinder
Lärare i mark och anläggning
Mentor för BA1B
Tel: 070-200 07 51
mats.bolinder@borlange.se

Per-Olof Olans
Lärare i måleri
Mentor för BA1C
Tel: 0243-22 21 93; 070-602 21 93
per-olof.olans@borlange.se

Peter Strand
Lärare i mark och anläggning; järnväg
Mentor för BAMAR2 & 3
Tel: 070-341 29 83
peter.strand@borlange.se

Roger Eskilsson
Lärare i anläggningsfordon
Tel: 070-226 95 27
roger.eskilsson@borlange.se

Sven-Olof Larsén
Lärare i husbyggnad
Mentor för BA1A

Tel: 070-550 96 98
sven-olof.larsen@borlange.se

Lärare inom Industritekniska programmet

Bo Eriksson
Lärare i CNC inom yrkesvux
Tel: 070-627 48 51
bo.eriksson@borlange.se

Glenn Hedström
Lärare i svetsteknik
Mentor för INSVE2 & 3
Tel: 072-248 71 14
glenn.hedstrom@borlange.se

Johan Bergman
Lärare i industriteknik inom Yrkeshögskolan
johan.bergman@borlange.se

Magnus Hedén
Lärare i CNC inom produkt och maskinteknik
Mentor för  INPRK2 och INPRK3
Tel: 072-513 64 54
magnus.heden@borlange.se

Per Brask
Lärare i elteknik
Tel: 070-208 92 30
per.brask@borlange.se

Raimo Mikkola
Lärare i drift och underhåll
Mentor för IN1
Tel: 070-299 01 33
raimo.mikkola@borlange.se

 

Lärare inom Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Disa Bartholdsson
Lärare i bageri och konditori
Mentor för RLBAG3
Tel: 070-253 31 59
disa.bartholdsson@borlange.se

Gabriella Rönneberg Arvidsson
Lärare i bageri och konditori
Mentor för RLBAG2 (tjänstledig ht-18)
Tel: 072-246 45 35
gabriella.ronneberg-laine@borlange.se

Ingrid Jansson
Lärare i kök och servering
Tel: 072-237 21 10
ingrid.jansson@borlange.se

Katarina Sundberg
Lärare i kök och servering
Mentor för RL1
Tel: 072-237 20 91
katarina.sundberg@borlange.se

Katharina Vedberg
Lärare i bageri och konditori
katharina.vedberg@borlange.se

Lennart Edman
Lärare i färskvaror
Mentor för RLKOK2
Tel: 072-242 57 87
lennart.edman@borlange.se

Maria Byhlin
Lärare i kök och servering
Mentor för RLKOK2
Tel: 070-360 44 10
maria.byhlin@borlange.se

Monia Almquist
Lärare i bageri och konditori
Mentor för RLBAG2
Tel: 070-213 27 89
monia.almquist@borlange.se

Peter Ellisson
Lärare i kök och servering
Mentor för RLKOK3
Tel: 072-240 68 08
peter.ellisson@borlange.se

Susanne Svensson
Lärare i kök och servering inom yrkesvux
Mentor för RLKOK3
Tel: 070-289 42 75
susanne.svensson1@borlange.se

 

Lärare inom VVS- och fastighetsprogrammet

Mikael Karlsson
Lärare i VVS
Mentor för VF1
Tel: 070-283 83 64
mikael.karlsson2@borlange.se

Peter Dahlbom
Lärare i VVS
Mentor för VFVVS3
Tel: 070-200 59 90
peter.dahlbom@borlange.se

Rasmus Lund Melandsö
Förstelärare i VVS och samhällskunskap
Mentor för VFVVS2
Tel: 070-610 77 80
rasmus.melandso@borlange.se

Lärare i gymnasiegemensamma ämnen

Anette Nygårds
Förstelärare i svenska
anette.nygards@borlange.s 

Birgitta Damberg
Lärare i idrott och hälsa
Tel: 072 - 234 14 28
birgitta.damberg@borlange.se

Carina Pantell
Lärare i engelska och svenska som andraspråk
Tel: 073-082 58 68
carina.pantell@borlange.se

Emma Hellström
Lärare i historia
emma.hellstrom@borlange.se

Gabriela Rodriguez Guzman Asp
Lärare i engelska
gabriela.asp@borlange.se

Hanna Boremyr
Lärare i svenska som andraspråk
Tel: 0243-22 21 91 (070-762 21 91)
hanna.boremyr@borlange.se

Jan Gezelius
Lärare i matematik
Tel: 070-217 03 65
jan.gezelius@borlange.se

Johanna Karlsson
Förstelärare i matematik, naturkunskap och hållbart samhällsbyggande
Tel: 070-229 13 57
johanna.karlsson2@borlange.se

Leif Hjärtström
Lärare i matematik och ellära
Tel: 070-231 34 30
leif.hjartstrom@borlange.se

Malin Mårtensson
Lärare i engelska
malin.martensson@borlange.se

Malin Sundquist
Lärare i svenska
Tel: 070-227 95 06
malin.sundquist@borlange.se

Marcus Persson
Lärare i idrott och hälsa
Tel: 070 - 239 47 35
marcus.persson@borlange.se 

 Maria Byström
Lärare i idrott och hälsa
Tel: 076-822 21 92
maria.bystrom@borlange.se

Maria Lindén
Lärare i svenska och engelska
Tel: 070-002 82 29
maria.linden@borlange.se

Maria Sidhage
Speciallärare (Svenska)
Tel: 070-390 66 40
maria.sidhage@borlange.se

Nils-Erik Eriksson
Speciallärare (matematik och naturkunskap)
Tel: 072-249 63 94
nils-erik.eriksson@borlange.se

Olesia Dementieva
Lärare i engelska
olesia.dementieva@borlange.se

Peter Bokor
Lärare i samhällskunskap
Tel: 073-082 58 45
peter.bokor@borlange.se

Sofia Oppenheimer
Lärare i matematik och naturkunskap
Mentor för IN1
Tel: 0243-22 21 90 (070-612 21 90)
sofia.oppenheimer@borlange.se

Sofie Damberg
Lärare i naturkunskap och matematik
Tel: 070-231 85 88
sofie.damberg@borlange.se

Thomas Lövgren
Förstelärare i idrott och hälsa
Tel: 070 - 209 09 33
thomas.lovgren@borlange.se

Tove Paqualin
Lärare i SVE & SVA
tove.paqualin@borlange.se

Sidan senast uppdaterad